PlayStation 5 Özellikleri Neler İçeriyor?

PlayStation 5, Sony tarafından geçtiğimiz haftalarda duyuruldu. Bu zamana kadar birçok özelliği hakkında bilgi sahibi olduğumuz PlayStation 5’in özelliklerinin yanı sıra tasarımı da ortaya çıktı. 2 farklı şekilde gelecek olan PlayStation 5’in biri tamamen dijital ortamdan oyun indirilecek sürümü, diğeri ise Blu-Ray disk içeren sürümü olacak.

PlayStation 5 Özellikleri

PlayStation 5, yeni özellikleri ile PlayStation 4’e büyük farklar atıyor. PlayStation 5 oyun konsolu ile birlikte GTA 5’in harika grafikleri ve yeni özelliklerle dolu sürümü, Gran Turismo 7, FIFA 21, NBA2K21, The Sims 5 gibi oyunlar bu konsolda yerini alacak. Oyunun dikkat çeken özellikleri arasında tasarımı yer almakta. Yeni tasarımının fütüristik ve diğer konsollara göre daha farklı olduğunu gören birçok oyuncu, tasarımı beğendiğini dile getiriyor. Teknik özellikleri incelendiğinde güçlü bir ekran kartına sahip konsol, 10.28 TFLOPS 36 çekirdek 2.23 GHz işlemci gücüne sahip olmakta. RDNA 2 teknolojisinin de desteklendiği konsolda gerçekçi yansımayı arttıran ışın izleme teknolojisi de yer alacak. 8 çekirdek 3.5 GHz işlemciye sahip PlayStation 5, 16 GB RAM bellek ve 825 GB SSD depolama içermekte. Genişletilebilir SSD slot ve harici depolama desteği sunan konsol, USB desteği ile 4K UHD Blu-Ray teknolojisini de içeriyor.

PlayStation 5 Özellikleri Neler İçeriyor
PlayStation 5 Özellikleri Neler İçeriyor

PlayStation Tarihi PlayStation, 1994 yılından beri geliştirilen bir oyun konsolu. 50’li yıllarda başlayan video oyun macerası, 70’li yıllara kadar pek başarılı olamadı. Çünkü o dönemin insanları dijital ortamda oyun oynamayı pek mantıklı bulmuyordu. 70’li yıllardan sonra atari oyun konsollarının yaygınlaşması ile artık yavaş yavaş yaygın bir şekilde dijital oyunların çağı başlamıştı. 90’lı yıllara kadar bu şekilde devam eden bu çağ, 1994 yılında PlayStation oyun konsolunun çıkması ile yeni bir çağı başlattı. PlayStation ile birlikte artık 3 boyutlu oyunlar, daha gerçekçi grafikler ve kaliteli yazılımlar geliştirmek mümkün hale gelmişti. 2000’li yıllara gelinmesiyle beraber bir taraftan bilgisayar oyunculuğu yaygın olsa dahi PlayStation oyun konsolunun kitlesi yoğun olarak bulunmaktaydı. Günümüzde PlayStation 4’ün yer aldığı firmada PlayStation 5 bu yılın sonunda piyasaya çıkacak.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir