Meditasyon Nasıl Yapılır

Meditasyon günümüzde popülerleşen sürekli ismini duyuran faydaları oldukça fazla bir yöntemdir. Meditasyonla ilgili temel bilgileri sizlere aktaracağız. Meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyon kelimesi duyulduğunda yapılması zor farklı bir yöntem gibi gelse de herkes tarafından yapılabilecek bir yöntemdir. Herkes gün içindeki ruh haline ve davranışlarına bağlı olarak meditasyon yaparken kendine özel duygular ile karşılaşır. Buradan meditasyonun etkilerinin kişiden kişiye değiştiğini görüyoruz. Farklı meditasyonlar yöntemleri bulunmaktadır. Düşünüldüğünde bu teknikler başarı için değil, dikkatinizi nefese ve düşünülürken bulunduğunuz ana getirmeyi sağlar.

Meditasyon Nasıl Yapılır
Meditasyon Nasıl Yapılır

Hiç meditasyon yapmamış biri olarak günde kendinize 5 dakika ayırarak meditasyon deneyebilirsiniz. Bu bile size pratik olacak sizleri geliştirecektir. Sürekli bu yöntemleri kullanmak başarı değildir. Zamanla yaptığınız kazandığınız tecrübeleri dikkate almak bile sizlerin çalışma planını oluşturacaktır. Tecrübe kazandıkça farklı teknikler ile kendinizi geliştirerek kendinizi bulabilirsiniz. İlk başlarda dakikalar içinde bitebilir. Bu tecrübelerinizi bir kenara not alın bu şekilde bile ilerleme sağlayacaksınız.

Meditasyona Nasıl Başlamalıyım?

Meditasyon bireysel olarak yapılan bir yöntem olduğundan dolayı sürekli gelişecek bir tablo beklemeyiniz. Yıllardır meditasyon yapan birisi bile bir oturuşta 50 dakika bile kalsa öyle günler gelir ki 10 dakika oturmakta zorlanır. Herkesin meditasyonu kendini göredir. Ne kadar zamanda ne kadar sürede yapacağınız sizin aldığınız geri dönüşlere bağlıdır. Sıkıntılı dönemlerde fazlaca pratik yapmanıza ihtiyaç olacaktır. Başlardaki zor zamanlar biraz iradeli davranmanızı gerektirecektir. Peki “meditasyon nasıl yapılır? “ gelin inceleyelim.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyona başlamak istiyor olabilirsiniz. Yeni başlayacağınız için size zor geliyor olabilir. Bu düşünceden kurtulmak için bazı yöntemler vardır. Bunlardan ilk sırada gelen yöntem oryantasyondur.  Korku ve stres yaşayan kişilere uygulanan bu yöntem olduğu yerde güvende olduğunu hissettirmeye yarar. Stresli ve gergin hissettiğiniz durumlarda durarak etraftaki nesneleri gözlerinizle tarayarak özel bir rahatlık yakalayabilirsiniz. Süre olarak 1 ile 5 dakika arası bir zaman yeterlidir.

Oturmaya başladığınız andan itibaren oturduğunuz yer, gözlerin kapanma ihtiyacı, nefes alışverişinizin farkında olmak ve olabildiğince dik olduğunuzu hissetmek gibi pratikler sizin pratiğiniz haline gelmelidir. Nefes alırken ve nefes verirken sayı sayarak farklı pratikler geliştirebilirsiniz. Bu tarz yöntemler kullanarak kendi yöntemlerinizi oluşturabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir