Hafızanızı Güçlü Tutun

Günümüzde işlerin yoğunluğuna bağlı olarak ve stresin fazlalığından unutkanlık her yaşta görülmeye başladı. Bu unutkanlıklardan kurtulmak için bazı beslenme alışkanlıklarınızı kazanmamız gerekiyor. Bu konuda sizlere öneride bulunan Prof. Dr. Birol Saygı hafızayı güçlendirmek için kazanılması gereken en önemli beslenme Akdeniz diyetidir diye belirtti. Yemek yemeyi esas alan herkesin uygulayabileceği bir diyet listesidir. Akdeniz bölgesine komşu ülkelerden yola çıkılarak belirli örnekler alınmış ve her yaş grubunun uygulayabileceği bir düzene getirilmiştir. Hafızayı güçlendirmek için mükemmel bir beslenme programıdır.

Yeri geldiğinde sizde dilinizin ucuna gelen bir kelimeyi unutabiliyor bunu zamanla sık sık yaşamaya başlayabiliyorsunuz. Bir yere bıraktığınız bir eşyayı saatlerde aradığınız bile olmuştur. Zamanla bunlar artmaya başlıyor. Prof. Dr. Birol Saygı bazı beslenme alışkanlıkları ile unutkanlıkları en aza indirgeyebileceğinizi belirtiyor. Bunun için Akdeniz diyet tarzı beslenme öneriyor.

Hafızanızı Güçlü Tutun
Hafızanızı Güçlü Tutun

Akdeniz Diyeti Nelerden Oluşuyor?

Piramit şeklinde oluşan Akdeniz diyetinin en üstünde kırmızı et ve tatlılara yer verilmiştir. Onun bir altında yumurta, süt ürünleri ve tavuk etine yer verilmiştir. Onun bir altın deniz ürünleri ve onun bir altında sebze, meyve ve tahıl grubu gibi besinlere yer verilerek hafıza güçlendirmek planlanmıştır. Bunlara destek olacak şekilde taze meyve ve taze sebzeler ile beslenilmesi gerektiğini belirtti. Sağlığınızı ve zihninizi korumak adına tereyağı gibi besinlerden kaçınılarak yarım yağlı süt, peynir ve yoğurt gibi besinleri önerdi. En üst piramitteki besinleri az tüketmenizi öneriyor. Ceviz, badem, fındık gibi besinler ile diyeti destekleyerek beyinsel aktivitelere katkı sağlayabilirsiniz. Diyetin yanında beyinsel aktiviteleri arttırarak sürekli öğrenmeye devam etmeniz öneriliyor. Zihninizi dinç tutmak hafızanızı güçlendirmek adına atılmış adımlardan bir tanesi olabilir. Kendinizi bir hobi edinebilir veya bir aktivite alışkanlığı kazanarak basit bir şekilde zihninizi dinç tutabilirsiniz. Zihinsel olarak aktif olduğunuz sürece unutkanlık sizlerden o kadar uzak olacaktır. Yeni bir beceri öğrenme, mantıksal oyunlar, zihninizi yoracak uygulamalar sizlere olumlu sonuçlar sunacaktır. Zihninizi boş ve tembel bırakırsanız zamanla zihniniz tembelleşir ve unutkanlıklarınız artmaya devam eder. Bu durumlardan kaçınmak için pratik ve beslenme alışkanlığınızı düzeltmenizi öneririz.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir