Blgisayar Donanımı Hakkında Bilgiler

Bilgisayar üzerinde bulunan içinde ve dışında fiziksel olarak gözle görülebilen bütün parçalara donanım denir. Kısacası bilgisayar üzerinde bulunan elektronik ve mekanik parçaların hepsidir. Bilgisayar üzerinde yaptığınız tüm işlemleri gerçekleştirebilmek için altı ana birim vardır.

GİRİŞ BİRİMİ: Bilgisayara dıştan veri girilmesini sağlayan birime denir. Bu birim sayesinde dış ortamdan bilgisayar ortamına veri aktarılır. En yaygın olarak kullanılan giriş birimi mouse ve klavyedir.

Blgisayar Donanımı

MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ(CPU):Bu parça bilgisayar için olmazsa olmaz bir parçadır. Bilgisayar üzerinde yapmak istediğiniz her hangi bir işlem bu birim sayesinde denetlenir ve çalışır. Donanım için en önemli parçalardan bir tanesidir. Bu birim kendi içinde farklı görevlere ayrılır. Gelin hep beraber inceleyelim:

Blgisayar Donanımı Hakkında Bilgiler
Blgisayar Donanımı Hakkında Bilgiler

Aritmetik ve Mantık Birimi:Bilgisayar üzerinde yapılan tüm matematiksel işlemler ve karşılaştırma işlemleri bu birim tarafından yapılır.

Kontrol Birimi:Bilgisayar üzerinde dönen işlemleri kontrol eder. Bilgisayarı bir bütün olarak bir araya getirir ve bu şekilde çalışmasını sağlar.Donanımların ilişkisini sağlar diyebiliriz.

Bellek Birimi:Bilgisayara yüklenen bütün programlar buraya geçici olarak depolanır. Bilgisayarı kapattığınızda bellekteki bilgiler silinir. İki çeşit bellek vardır. Rom bellek ve ram bellek olarak ikiye ayrılır.

Rom Bellek:Buradaki bilgiler silinmez saklanır. Bu bellek üzerindeki bilgiler kesinlikle değiştirilemez sadece okunur. Bilgisayar açılırken bu bellek üzerindeki üretici firmalar tarafından yerleştirilmiş bilgiler ile açılır.

Ram Bellek: Bu bellek ana bellek olarak bilinir. Bilgisayar üzerindeki çalışan programlar ana bellek üzerinde çalışırlar. Programlar bellek kapasitesine göre çalışır. Bir program bellek kapasitesinden büyükse o program çalışmaz.

ÇIKIŞ BİRİMİ: Giriş biriminin tam tersi olarak bilgisayar içindeki verilen dışarıya aktarılmasına çıkış birimi denir. En yaygın çıkış birimleri yazıcı, tarayıcı ve ekrandır.DEPOLAMA BİRİMLERİ:Yardımcı bellek olarak bilinir. Ana bellek bilgileri geçici olarak saklamaktadır. Bilgisayar elektrik kesintisine uğradığın veya kapatıldığında bilgiler silinir. Bu verilerin silinmeden daha sonra kullanılmasını sağlamak için bilgileri saklamak gerekir. Bu nedenle verileri saklamak için yardımcı bellek birimleri kullanılır. Bu belleklerde veriler manyetik alanda depolanır. En yaygın olarak kullanılan yardımcı belleklere disk, disket ve cd-rom örnek verilebilir.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir