Bilgisayar Donanımlarını Tanıyalım

İlk olarak bilgisayar birimlerini tanımamız gerekir. Genel olarak herkesin kulak aşinalığı olduğu bu birimleri listeleyelim ve sonrasında bu birimlerden kısaca bahsedelim.

  • İşlemci
  • Power
  • Ekran kartı
  • Kasa
  • SSD, HDD
  • Ses Kartı
  • Disk Sürücü

Bu parçalar içinde en önemlisi işlemcidir. Bilgisayar içerisindeki bütün işlem döngülerini takip eder. Bilgisayar donanımları için olmazsa olmaz bir parçadır.

Ram bilgisayar üzerinde programların çalışmasını sağlar belirli frekansları vardır geçici bellek olarak kullanılır. Ram üzerinde bilgiler kalıcı değildir. Verilerin kalıcı olarak depolandığı asıl birim HDD ve SDD birimleridir. Verilen ram ve işlemci arasında gidip gelir. Kalıcı olarak depolanmak isterse HDD veya SDD birimlerinde depolanır. Bu parçaların geneli anakart üzerinde yer alır.

Bilgisayar Donanımlarını Tanıyalım
Bilgisayar Donanımlarını Tanıyalım

Bilgisayar Donanımlarını Tanıyalım

İşlemci

Bilgisayar donanımları için çok büyük öneme sahip olduğunu belirtmiştik. İşlemci bilgisayarın bütün komutlarını yerine getirmekle görevlidir. 1971 yılında INTEL 4004 olarak ortaya çıkmıştır. Mikro denetleyici görünümünde ortaya çıkan işlemci günümüze kadar geliştirilerek kendi özel bir görüntüye sahip olmuştur. Dünyaca ünlü kendini duyurmuş markalar tarafından üretilmektedir. Kullanım amaçlarına göre örnek vermek gerekirse oyun veya yazılım gibi alanlarda kullanmak istiyorsanız bunlara uygun bir işlemci tercih etmelisiniz. Günümüzde teknolojinin hızına yetişemiyoruz sürekli gelişiyor. Her ihtiyacınıza uygun işlemciyi çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Ekran Kartı

Bu kart grafik kartı olarak bilinir. Bilgisayar üzerindeki görüntüyü işleyip ekrana aktarılmasını sağlar. Ekran kartını basite almamak lazım günümüzde çok yüksek grafik gerektiren oyunların açılmasını yüksek kalitede oynamanızı sağlıyor. Teknoloji geliştikçe daha yüksek özelliklerde ekran kartlarına ihtiyaç oluyor. Dünyaca ünlü adını duyurmuş firmalar bu ekran kartlarını geliştirerek sizlere sunuyorlar. Bu gelişmeler sayesinde en basit örnek olarak oynadığınız oyunlar gerçeğe daha yakın oluyor.

Ram

Açılımı random access memory olarak bilinir. Bilgisayar donanımlarının bir parçası olan ram anakart üzerinde yer alan ince bir parçadır. Görevi bilgisayar üzerinde kısa süreli hafıza olarak bilinir oldukça hızlıdır. Bilgileri işler ve gerekli birime gönderir. Gönderilen veriler silinir ve yeni veriler alınır sürekli döngü içinde devam eder.

Power

Bilgisayarın güç kaynağıdır. Bilgisayar içerisindeki parçaları çalıştırarak eşit enerji dağıtır.

Anakart Anakart bilgisayar üzerindeki bütün birimleri üzerinde toplar. Örnek vermek gerekirse ram ve ekran kartı anakart üzerinde bulunur.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir